Sprawdzian z historii traktat wersalski
5.traktat wersalski, interwencjonizm państwowy, cło protekcyjne, zasada samostanowienia, New Deal - zna daty: podpisania małego traktatu wersalskiego Uczeń: - wyjaśnia znaczenie terminów: pandemia, etatyzm gospodarczy, deflacja - zna datę podpisania paktu Brianda-Kellogga (1928 r.) - identyfikuje postać Aristide'a BriandaMieliście może sprawdzian z historii, .. -kiedy i gdzie podpisano traktat wersalski-kto to Włodzimierz Lenin,Józef Piłsudski i Roman Dmowski-co się wydarzyło 11.11.1918 roku-dlaczego Ignacy Padarewski był uznawany za osobę godną uznania-gdzie przeprowadzono plebiscyty i co to jest Myślę, .Blog: półrocznych obradach, 28 czerwca 1919 roku w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego, 27 państw zwycięskiej koalicji podpisało traktat pokojowy z Niemcami.. Traktat wersalski zwrócił Polsce niepodległość, potwierdzając 13 punkt przemówienia prezydenta Thomas W. Wilsona do Kongresu Stanów Zjednoczonych, mówiący o stworzeniu .Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.W latach 1914-1918 toczyła się I wojna światowa, jeden z najkrwawszych konfliktów od czasów wojen napoleońskich.. "Wojna kładąca kres wszystkim wojnom", jak mawiali alianci, zakończyła się traktatem wersalskim.. Pochłonął on 8,5 mln istnień..

... traktat wersalski.

Tagi.. Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Pobierz jako PDF Wyświetl pytania.. Traktat pokojowy z Niemcami zawarto w: Wersalu Saint-Germain Neuilly Trianon.. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych.. Traktat Wersalski i jego postanowienia.. Podziwiaj bujne ogrody pałacowe, których budowę zajęło dosłowna armia.. Były ważne, ale nie rozciągnięto ich na kolonie i tereny mandatowe.. Wiadomości na poziomie rozszerzonym.Traktat wersalski - traktat pokojowy między zwycięzcami I wojny światowej a Niemcami podpisany w Wersalu w czerwcu 1919 r. Powstanie Ligi Narodów - organizacji międzynarodowej stojącej na straży pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego.. poleca85%Paryska konferencja pokojowa (18 stycznia 1919-21 stycznia 1920), w wyniku której został zawarty traktat wersalski.. Drzewa, które zdobią te rozległe ogrody, są transportowane z całej Francji i należą do jednych z najlepszych na świecie.Putin (wypowiedź z 2009): "głównym powodem IIWW był traktat wersalski bo upokorzył 2 wielkie narody", czy to szczyt bezczelności ?. W obradach nie uczestniczyły także Rosja bolszewicka, ani biała Rosja..

test > System wersalski.

Polska oprócz ochrony mniejszości zobowiązała się m.in. przystąpić do niektórych porozumień międzynarodowych i przejąć część zobowiązań po .- Wprowadzono tzw. „traktaty mniejszościowe" podpisały je Polska, Czechosłowacja, Jugosławia, Rumunia i Grecja.. 2010-11-20 16:09:34Zdajemy sobie sprawę najzupełniej, że przez te 150 lat ubiegłych od rozbioru Polski na naszych kresach wschodnich zaszły zmiany, z którymi liczyć się musimy.". Aktualna kategoria: Nauka » Historia » Gimnazjum .. Traktat wersalski" Statystyki zestawu: Ocena: 4 Zagłosowało: 3 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: Agnieszka Dejda (wynik: 94 %) Anton Krawietz (wynik: 100 %) Maria Ratajczak (wynik: 20 %) Wojtek .HISTORIA LICEUM; Poznać przeszłość.. Wydarzenia roku 1916 przeszły do historii jako "piekło Verdun".Plik traktat wersalski.doc na koncie użytkownika jchrzan • folder historia III • Data dodania: 10 lut 2014 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Podpisano słynny traktat wersalski, kończący brutalną pierwszą wojnę światową.. Traktat pokojowy z Niemcami został zawarty 28 czerwca 1919 r. w Wersalu - stąd jego nazwa - traktat wersalski..

... Rzecz o historii.

Składał się z 440 artykułów.. 27.01.2021; .. Traktat wersalski .28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami.. Konstytucja Marcowa określała Polskę jako: republikę agrarną ; .. pucz z 1923 r. ustawy norymberskie.. a. najważniejsze zmiany terytorialne - Francja otrzymała od Niemiec Alzację i Lotaryngię - Polsce przyznano Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie - Gdańsk i Kłajpeda przekształcono w wolne miastaZagadnienia na sprawdzian z historii / klasa 2 LAP2/ 22 października/ 1.. Liczący 440 artykułów traktat został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku.Plik traktat wersalski.doc na koncie użytkownika maksiulo • folder historia III • Data dodania: 11 sty 2011 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Historia .. Narodziny ideologii: nazizm, faszyzm i komunizm.. Kultura i społeczeństwo 20-lecia międzywojennego.. Pytanie 1 /10.. c) traktat pokojowy z Austrią - w Saint-Germain 10.09.1919 r. Straty terytorialne Austrii:traktat wersalski - traktat pokojowy podpisany 28 VI 1919 r. przez zwycięskie w I wojnie światowej państwa Ententy i pokonane Niemcy; Niemcy zostały uznane winnymi wybuchowi I wojny światowej i obciążone reparacjami wojennymi; ponadto traktat nakazywał Niemcom zwrot Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego Polsce, Alzacji i Lotaryngii Francji, okręgów Eupen i Malmedy Belgii, pozbawiał Niemcy kolonii, a Zagłębie Saary oddawał pod kontrolę międzynarodową; o przynależności Górnego .Traktat wersalski - główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone.Dokumenty ratyfikacji złożono 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł w życie.Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.100 lat temu w wielkiej Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego podpisano jeden z najbardziej kontrowersyjnych dokumentów w dziejach świata..

Wersalski traktat pokojowy (1919) zwycięskiej koalicji.

Inne tryby nauki.. Wszedł w życie 10 stycznia 1920.. Przerwij test.. Objął władzę po wojnie domowej w Hiszpanii (1936 r.):2.. Materiały powiązane z testem: Test: System wersalskiSystem wersalski; System wersalski, test z historii Polecam jako test sprawdzający, zarówno do matury, jak i przed klasówką.. Charakterystyka.. Na Górnym Śląsku, Warmii, Mazurach, Powiślu i Szlezwiku zapowiedziano.Traktat wersalski - z 28 czerwca 1919 r.; Niemcy musiały oddać Francji Alzację, Lotaryngię i na 15 lat Zagłębie Saary, przekazać Polsce Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie; wolnymi miastami zostały Gdańsk i Kłajpeda; utraciły wszystkie kolonie; zakaz łączenia Niemiec i Austrii; plebiscyty miały się odbyć na Górnym Śląsku, w Warmii, na Mazurach, na .Niemcy miały uznad traktaty w rześciu i w ukareszcie z 1918 r. za niebyłe oraz uzna d prawo Rosji do udziału w odszkodowaniach wojennych Traktatu wersalskiego nie ratyfikowały: USA, Ekwador i Hidżaz.. Mówiły, że mniejszości narodowe będą traktowane na równi z obywatelami.. Wiek XX Rozdział I / Świat po I wojnie światowej.. SYSTEM WERSALSKI 1.. Jednym z jego postanowień było przyznanie Polsce większości ziem zaboru pruskiego oraz .1922 Rapallo - układ niemiecko-sowiecki (wzajemna rezygnacja z roszczeń powojennych, przywrócenie stosunków dyplomatycznych) - konsekwencją była tajna współpraca wojskowa Niemiec i ZSRR (ćwiczenia armii niemieckiej, w tym z bronią ciężką zakazaną traktatem wersalskim, na poligonach sowieckich)Mały traktat wersalski (1919) - zobowiązania nowych państw (Polski, Czechosłowacji, Rumunii, Grecji i Królestwa SHS) dotyczące ochrony praw mniejszości narodowych i religijnych.. Ustalał nowy porządek terytorialny i polityczny w Europie , tzw. system wersalski .. Pokonane państwa nie zostały zaproszone na konferencję.. Pozostaje dylemat, który ma rozstrzygnąć niniejsza praca: czy był to sprawiedliwy pokój, czy też krzywdzący dyktat?. Uzasadnij, czy traktat wersalski mógł twoim zdaniem zapewnić trwały pokój w Europie.. Kongres osłabił imperializm niemiecki, ale nie .Sprawdzian z historii: mgr Urszula Sieniawska >>Twoja opinia<< Klasa: III gimnazjum.. Wielka Czwórka ..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt